Lumeny a ANSI lumeny u projektorů

Dříve lidé určovali jas žárovky pomocí wattů. V poslední době se však k měření jasu žárovek běžně používá lumen. Později, jak se projektory stávají stále populárnějšími, se objevuje ANSI lumen. Jak lumen, tak ANSI lumen určují požadovanou nebo dostupnou úroveň jasu.

V tomto článku se dozvíte, co jsou to lumen a ANSI lumen a kolik ANSI lumenů budete pro svůj projektor potřebovat.

Co jsou to lumeny a ANSI lumeny

Lumen je standardní jednotka světelného toku (známá také jako jas), která se ve fyzice používá k popisu světelného toku světelného zdroje. Lumen si lze představit jako míru celkového množství viditelného světla vyzařovaného zdrojem v určitém paprsku nebo úhlu. Jednoduše řečeno, lumen je měrná jednotka, která udává, jak silný nebo intenzivní je světelný zdroj.

Pro hodnocení jasu projektoru se často používá lumen ANSI (American National Standards Institute). Lumeny ANSI se měří pomocí chytřejších metod, které zahrnují mnoho proměnných. I když je měření ve skutečnosti mnohem složitější, zjistíte, že metoda měření lumenů ANSI má několik prvků, které pomáhají poskytnout přesnější hodnotu.

Měření lumenů a ANSI lumenů

Oko smrtelníka je citlivé na tři rozsahy vlnových délek světla, z nichž každý odpovídá vrcholu události fotopsinových barev sítnice – červené (R 560 nm), zelené (G 530 nm) a modré (B 430 nm). To je základem pro barevné videosystémy s uzemněním RGB.

Uvažujme, že světlo umístíme 0,30 míry dolů od rovné stěny, na kterou nakreslíme předěl 0,09 kadence, tento povrch vyzařuje jeden lumen na čtvereční dno osvětlení.

Rovnice mezi ANSI lumeny a lumeny: LED / 2,4 = ANSI lumenů.

Projektory XGIMI používají ANSI lumeny.

Proč jsou lumeny/ANSI lumeny důležité?

Bez dostatečného světelného výkonu nemůže projektor zobrazit brilantní obraz. Pokud je světelný výkon příliš nízký, obraz bude vypadat rozmazaně, a to i v případě, že snížíte osvětlení v místnosti, abyste to kompenzovali.

Podívejte se na údaj ANSI (American National Standards Institute) o světelném toku na projektoru, abyste zjistili, zda má potřebný jas pro vaše potřeby. Informuje vás o maximálním množství světla, které je projektor schopen vydat. Projektory se svítivostí 1 000 ANSI lumenů nebo více jsou obecně vhodné, i když na to, zda je potřeba méně nebo více lumenů, mají vliv i další faktory, jako je okolní světlo, vzdálenost nebo velikost plátna a velikost místnosti.

Kolik lumenů/ANSI lumenů je potřeba pro vnitřní a venkovní projekt?

Při určování počtu lumenů ANSI, které je třeba použít, je třeba zvážit tři faktory, a to:
– Umístění
– Okolní světlo
– Velikost obrazovky

Místa: Rozhodněte se, kde chcete projektor používat. Venkovní projektory mají často nižší jas ve srovnání s domácími projektory. Je to proto, že vyšší jas generuje více tepla a bude potřeba větší prostor pro odvádění tepla, čímž se projektor stává méně přenosným.

Okolní osvětlení: Okolní osvětlení je skutečně jedním z nejdůležitějších faktorů při nákupu projektoru. Množství přirozeného světla dopadajícího do místnosti, kde bude projektor používán, se nazývá okolní světlo.

Prostředí se slabým okolním osvětlením: Pokud budete projektor používat v tmavé místnosti nebo v místnosti s nízkým okolním osvětlením, bude vám stačit jakýkoli údaj o svítivosti ANSI. Projektory s nízkou hodnotou ANSI lumenů můžete zvolit v případě, že okolní světlo v místnosti můžete regulovat pomocí okenních clon nebo vypnutím umělých zdrojů světla. V podmínkách s nízkým okolním osvětlením postačí projektory se světelným tokem 300 až 600 ANSI lumenů.

Nízké až střední okolní světlo: Lidé, kteří instalují projektory v prostředí se středním okolním osvětlením, budou potřebovat modely s vyšší svítivostí, než je uvedeno výše. V závislosti na dalších kritériích, jako je velikost promítaného obrazu a vzdálenost mezi projekčním plátnem a projektorem, se jas těchto projektorů může pohybovat v rozmezí 600 až 2 000 ANSI lumenů.

Prostředí se středním až vysokým okolním osvětlením: Pro promítání viditelného obrazu v prostorách, jako jsou posluchárny, veřejné prostory nebo pracoviště se skleněnými okny bez stínění, jsou zapotřebí projektory s vysokým jasem. V těchto oblastech je hodně okolního světla, a proto je zapotřebí projektor se silným zdrojem světla, který dokáže vyvážit vliv zmíněného okolního světla. Pro prostředí se silným okolním světlem může být nezbytný projektor se svítivostí alespoň 2 000 ANSI lumenů.

Velikost plátna: Čím větší je plátno, tím vyšší je potřebný jas. Pokud dáváte přednost velkému plátnu, tj. 200″, rozhodně doporučujeme pořídit projektor s vyšším ANSI lumenem.

Chcete-li se dozvědět více o počtu lumenů/ANSI lumenů potřebných pro projekt. Níže uvedený tabulkový graf představuje několik rad pro výběr vhodných ANSI lumenů pro váš projektor:

Doporučení produktů

Domácí projektor

Je vzrušující sledovat svůj oblíbený film na velkém plátně v tlumeně osvětlené místnosti s rodinou, přáteli nebo jen tak o samotě. Pro skutečný zážitek z domácího kina budete potřebovat projektor. Zde jsou dva domácí projektory, které vám mohou poskytnout vynikající pohlcující zážitek ze sledování:

XGIMI HORIZON Pro
XGIMI HORIZON Pro nabízí inteligentní detekci obrazovky, která dokáže přizpůsobit velikost obrazu velikosti vaší obrazovky. Spustí se za méně než 10 sekund.
Další funkce:
● 2200 ANSI lumenů, dostatečně jasný pro střední až vysoké okolní světlo
● Skutečné rozlišení 4k.
● Technologie ISA (automatické zaostřování, automatická korekce lichoběžníkového zkreslení, vyhýbání se překážkám a automatické zarovnání obrazovky).
● Obrazový engine X-VUE 2.0 pro ostrý obraz a realistické barvy
● Vestavěný systém Android TV s více než 5000 aplikacemi, např. HBO, Disney+
● Reproduktory Harman Kardon, 2*8W reproduktory.

XGIMI Elfin
Elfin je nový přenosný LED projektor, který uvedla na trh společnost XGIMI. Díky svým malým rozměrům je snadněji přenosný. Je vybaven technologií automatického nastavení obrazovky.
Další funkce:
● 800 ANSI lumenů, vhodné pro slabé až střední okolní světlo
● 973 g, tenký a kompaktní, snadno se přenáší z jednoho místa na druhé
● rozlišení 1080p FHD
● Technologie ISA (automatické zaostřování, automatická korekce lichoběžníkového zkreslení, automatické vyhýbání se překážkám a automatické vyrovnání obrazovky).
● 26,5 ms v herním režimu Boost

Venkovní projektory

Venkovní projektory se skvěle hodí pro sledování filmů na zahradě, při kempování nebo dokonce na služebních cestách. Níže jsou uvedeny dva, které by mohly vyhovovat vašim potřebám:

Halo+
Halo+ je jeden z nejjasnějších a nejpokročilejších přenosných projektorů, který zastiňuje většinu přenosných projektorů a je vhodný pro ty, kteří mají vyšší rozpočet.
Další funkce:
● 900 ANSI lumenů
● Vestavěné baterie na 2-4 hodiny
● rozlišení 1080p FHD
● Technologie ISA (automatické zaostřování, automatická korekce lichoběžníkového zkreslení, automatické vyhýbání se překážkám a automatické zarovnání obrazovky), 6 sekund nastavení
● Televizor se systémem Android

MoGo Pro+
MoGo Pro+ je přenosný projektor pro Android TV s rozlišením 1080p. Je vhodný pro ty, kteří mají nižší rozpočet.
Další funkce:
● 300 ANSI lumenů
● Vestavěné baterie na přibližně 2 hodiny
● Automatické zaostřování a automatická korekce lichoběžníkového zkreslení v rozsahu 40°.
● Hlasové ovládání pomocí asistenta Google
● Skutečné rozlišení 1080p

Jednoduše řečeno, zde je několik doporučení pro různá ambientní světla:
Pro slabé až střední okolní světlo v interiéru, například v ložnici, se doporučuje XGIMI Elfin se svítivostí 800 ANSI lumenů.
Pro střední až vysoké okolní světlo v interiéru, například v obývacím pokoji, se doporučuje XGIMI HORIZON Pro s 2200 ANSI lumeny.
Pro venkovní použití při nízkém okolním osvětlení, například při kempování v lese, se doporučuje XGIMI MoGo Pro+ se svítivostí 300 ANSI lumenů a vestavěnou baterií.
Pro venkovní prostředí se středním až vysokým okolním osvětlením, například na zahradě s několika pouličními světly, se doporučuje XGIMI Halo+ se svítivostí 900 ANSI lumenů a vestavěnou baterií.

Závěr

Lumeny nebo ANSI lumeny jsou měrné jednotky, které udávají, jak silný nebo intenzivní je zdroj světla.
Rovnice mezi ANSI lumeny a lumeny: LED / 2,4 = ANSI lumenů.

Výběr vhodného jasu projektoru, který vyhovuje vašemu prostředí

Přenosné projektory XGIMI Halo+ a MoGo Pro jsou vhodné pro venkovní použití a snadno se přenášejí, zatímco projektory XGIMI HORIZON Pro a Elfin jsou vhodné pro domácí použití. Pokud znáte své potřeby, je výběr vhodného projektoru snadným úkolem.

Nejlepší projektor pro určitý krok určují jeho parametry. Zatímco hodnota ANSI lumenů projektoru poskytuje užitečné informace o jeho jasu, existuje řada dalších aspektů, které je třeba při výběru optimálního jasu projektoru zvážit.